Victorie previzibila. Malta vs Romania 0 - 4

România a câștigat clar, scor 4-0, după o primă repriză perfectă în care a marcat de trei ori, prin “dubla” lui Pușcaș și eurogolul reușit de Chipciu. După pauză, Dennis Man a stabilit scorul final. În acest moment, echipa lui Contra se află la egalitate de puncte – 7, cu Suedia, în spatele Spaniei.

Selecționerul Cosmin Contra a făcut șapte modificări în echipa de start față de meciul de la Oslo, Norvegia-România, 2-2, introducându-i pe Nedelceru, Cristea, Bancu, Tudor Băluță, Maxim, Marin, Ianis Hagi. Eliminat în partida de pe stadionul Ta’Qali, după ce a primit două cartonașe galbene, Alexndru Chipciu va ratat meciul cu ibericii de pe Arena Națională.

Echipe:

Malta: Bonello –  Z. Muscat,  Agius,  Borg,  Zerafa – R. Muscat, Fenech (Grech '59), Mbong, Corbolan (Montebello '84) – Effiong, Gambin (Mifsud '21). Selecţioner: Raymond Farrugia

România: Tătăruşanu – Chipciu, Cristea, Nedelcearu (Săpunaru '35), Bancu – Hagi, Băluţă, Marin, Maxim (Rotariu '75) – Puşcaş, Keşeru (Man '65). Selecţioner: Cosmin Contra

Cartonaşe galbene: Borg '61 / Chipciu '45, '81

Cartonaş roşu: Chipciu '81