FC U Craiova realizaeza norma de 3 goluri in deplasarea de la Brasov si devine liderul seriei Sursa foto: facebook

Anuntat ca o contracandidata la promovare, SR Brasov a facut fata decat o repriza furiei alb-albastrilor, in schimb spectacolul din tribune a fost total.

Jocul de la Brasov, din etapa a 2-a dintre echipa locala Steagul Rosu si FC U Craiova, a fost unul spectaculos cu 4 goluri si un spectacolul al tribunelor de care liga 1 nu are parte. La acest joc si-a facut simtita prezenta si Peluza Sud in numar foarte mare, aproximativ 600 – 700.

A fost o prima repriza echilibrata, Brasovul a fost mai insistenta dar Craiova are replica la fiecare dintre actiunile bune ale gazdelor cu contraatcuri taioase. Cum jocul a fost unul echilibrat si scorul la pauza a fost echilibrat, 1 – 1.

Tavela a fost deschisa de stegari, in minutul 13, prin Avram. Craiova egaland prin Balan in minutul 39’.

Ca si in partida de debut, in partea a doua Craiova, calca pedala de acceleratie profitand de buna pregatire fizica si rezultatele apar repede pe tabela de scor.

In minutul 65; Balan marcheaza cu o lovitura de cap biplasata in urma unui corner executat de Armaselu, apoi dupa 5 minute (71’)  acelasi Balan inscrie din apropierea portii, dupa o centrare de pe partea dreapta a lui Raicea si partida era rezolvata si FC U Craiova devine liderul seriei!

FC U Craiova a inceput jocul cu: Mogosanu- Dananae ,Ciuca,Dina E, Negru- Kovari,Zimta,Grecu,Lupu-Dina M ,Balan

Au mai jucat: Armaselu, Alex Raicea, Surufiu si Patrascu
Rezerve: Chindris, Tatulea, Stefan.

Pentru Craiova, urmeaza partida de acasa cu Pucioasa, sambata 8 septembrie pe Municipalul din Severin.