Echipa Na?ional? a României a remizat, vineri, la debutul din Liga Na?iunilor, împotriva reprezentativei Muntenegrului, scor 0-0. Partida s-a desf??urat pe stadionul "Ilie Oan?" din Ploie?ti, f?r? spectatori. ''Tricolorii" nu au reu?it s? profite de superioritatea numeric? din ultimele 20 de minute, dup? ce Mugosa a primit al doilea cartona? galben ?i a fost eliminat.

România nu a reu?it s? marcheze într-un meci în care a avut 16 ?uturi, dintre care doar dou? pe cadrul por?ii lui Petkovic. Mai mult, Muntenegru a fost echipa care a fost mai aproape de victorie, în ciuda inferiorita?ii numerice din finalul partidei.

Muntenegru a evoluat în zece juc?tori dup? eliminarea lui Mugosa, din minutul 77, când a primit al doilea cartona? galben pentru un fault asupra lui B?la?a.

Echipele de start:

ROMÂNIA: T?t?ru?anu – R. Benzar, Chiriche?, S?punaru, Bancu – Stanciu, Pintilii – Chipciu, Al. Maxim, Mitri?? – Ke?eru
Rezerve: Pantilimon, Fl. Ni??, To?ca, M. B?la?a, Budescu, ?ucudean, Cr. Manea, T. B?lu??, Rotariu, P. Anton, Dr?gu?. Ad. Stoian
Antrenor: Cosmin Contra

MUNTENEGRU: Petkovic – Stojkovic, Savic, Simic, Tomasevic – Vukcevic, Scekic – Boljevic, Ivanic – Jovovoic – Mugosa
Rezerve: Mijatovic, Ljuljanovic, Kopitovic, Ivanic, Radunovic, Zoric, Beqiraj, Savicevic, Haksabanovic, Hocko
Antrenor: Ljubisa Tumbakovic

Arbitru: Ivan Kruzliak (Slovacia) A1: Tomas Somolani / A1: Branislvav Hancko (ambii din Slovacia)