SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat în premieră în sferturi

SCM Râmnicu Vâlcea și-a asigurat calificarea în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins pe teren propriu formaţia suedeză IK Savehof, scor 28-20, în penultima etapă din Grupa Principală II a competiției.

Principalele marcatoare ale meciului au fost Gonzalez 7 goluri, Liscevic 6, Norgaard 5, pentru SCM, respectiv Lagerbon 4, pentru IK Savehof.

În urma rezultatului, campioana României a adunat 7 puncte (locul 4), iar IK Savehof rămâne cu 2, pe ultimul loc.

Cu trei victorii, o remiză și o înfrângere înaintea ultimei etape din Grupa Principală II, SCM Râmnicu Vâlcea a obținut în premieră calificarea în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin.
Primele patru clasate din fiecare din cele două grupe principale se califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu meciuri tur-retur, programate între 3-5 şi 10-12 aprilie, pentru calificarea la Turneul Final Four. Acesta va avea loc la Budapesta, în 9-10 mai 2020, la Budapesta,